پایدار چشم انداز چینی

اولین بار من تو را دیدم چینی من در مورد به عنوان دور به عنوان شما می توانید از لس آنجلس نشسته خودم را در فیلم های قدیمی خانه در کیپ کاد ماساچوست است. این بود که در اوایل دهه 1970 قبل از دوران متعدد و فیلم می رسند در یک خوشه به گسترش در سراسر کیپ ساحل شهرها مانند دریا اسپری کردن نانتاکت صدا. من در مورد به نوبه خود 13: من نمی دانم هر چیزی در مورد جنوب کالیفرنیا یا تاریخ آن و یا آن غالب اسطوره ها است. من تا به حال هنوز رتبهدهی نشده است با توجه بسیار به آب و نه به کنوانسیون های سخت آب پز رمز و راز است. من دوست داشتم داستان جرم و جنایت هر چند و من به یاد داشته باشید prurient شوک از تماشای این فیلم کارگردان رومن پولانسکی که تا به حال یک cameo به عنوان یک گانگستر قطعه قطعه باز بینی کارآگاه قهرمان, J. J. Gittes با بازی جک نیکلسون. تا به حال من دیده نیکلسون قبل از ؟ من فکر نمی کنم. همانطور که برای پولانسکی من تا به حال هیچ ایده که او بود. منظورم این است که من تجربه اولیه از محله چینی ها بود در مورد به عنوان خنثی و آن را به عنوان ممکن است به تصور دور از راه من می خواهم بعد بیا به فکر می کنم در مورد این فیلم.

بزرگ خداحافظی: محله چینی ها و سال های گذشته از هالیوود توسط سام Wasson Flatiron, کتاب, 416,,, صفحات, $28.99

محله چینی ها, بعد از همه, است که چیزی جز بی طرف و نه به آرزوی بود. آن را نشان دهنده به عنوان سام Wasson امتیاز در این تالار خداحافظی: محله چینی ها و سال های گذشته هالیوود “نه فقط یک محل بر روی نقشه از Los Angeles, اما یک شرط از مجموع آگاهی تقریبا غیر قابل تشخیص از کوری است.” Wasson اشاره است نه تنها به کسب و کار motion picture بلکه به روانی زمین کالیفرنیای جنوبی آن آرکه تایپ از رونق و رکود. او فراخوانی است که مایک دیویس در سال 1990 تفسیر شهرستان کوارتز: Excavating آینده در لس آنجلس شناخته شده به عنوان “استاد دیالکتیک از آفتاب و نویر.” برای دیویس این است که لازم لنز که از طریق آن به روی چیزی حساب کردن با منطقه ارائه می دهد که paradisal وعده از یک سو و از سوی دیگر هرج و مرج و فروپاشی.

چه اتفاقی می افتد زمانی که شما می آیند به کالیفرنیا به دنبال چیزی اختراع مجدد می گویند یا self-discovery—تنها به کشف کنند که چمدان شما فکر می کنید شما در پشت سمت چپ هنوز بسته در سراسر خود را به عقب ؟ این یکی از هسته تناقضات لس آنجلس و یا دقیق تر از برخی از دید لس آنجلس است که از پیوند تبعید از شرق. چنین چشم انداز شده است جذاب به هالیوود برای یک زن و شوهر از دلایل: به دلیل آن باعث می شود برای زنده روایت معما و همچنین به دلیل استودیو و یا حداقل خود را بنیانگذاران خود مهاجرت غرب در اوایل قرن بیستم کشیده شده توسط وعده 300-به همراه روز سال از نور طبیعی است.


که نور یک کلید است اگر پیچیده جزء چینی که تلاش برای تلفیق یا ادغام یک جفت از لس آنجلس اسطوره های خلقت. Wasson معافیت آنها را در اوایل بزرگ خداحافظی: اولین بدبینانه احساسات از رمان نویسان مانند هوراس مککوی, James M. Cain و ریموند چندلر را دیدم که در زیر این شهر پر زرق و سطوح آن با سرعت و گشت و گذار و خورشید”خود را به کابوس شد شهر” او اصرار دارد—و دوم فساد عمیق تر از آنچه کری McWilliams به نام “اونز ولی تراژدی” که در آن یک قنات ساخته شده بود انتقال آب از اونز دره رودخانه نه به مرکزی لس آنجلس بلکه به “انتهای شمالی دره Fernando سان” که در آن یک دوز و کلک از رهبران مدنی از جمله راه آهن سرمایه دار خیلی مهم هنری هانتینگتون و به لس آنجلس تایمز ژنرال هریسون خاکستری اوتیس و هری Chandler, تا به حال مخفیانه خریداری شده تا یک صد هزار هکتار است. در یک راه بسیار واقعی این است که لس آنجلس را منشاء داستان یک روایت که در آن خصوصی بهره به عنوان يك عمومی خوب, تغییر چشم انداز از شهر برای هر دو خوب و بد. (“آن است که وجود دارد. آن را” ویلیام Mulholland که زد اداره آب کار می کند و عرضه را تشویق و ترغیب به عنوان آب ریخت و به قنات است; شاید ناب بیانیه ای از لس آنجلس آن آرمان و آن حرص و آز.)

در اینجا ما می بینیم که تاریخ است که گرفتار Robert Towne لس آنجلس متولد و تربیت او نوشت: محله چینی ها به عنوان یک پرتره از زادگاه خود. فرمول بندی خود را شروع می شود با Gittes که حفظ شده است به بررسی هوراس Mulwray آب وزارت مهندس برای خیانت تنها به کشف توطئه است. “همه برای ساختن یک جفتک انداختن” Wasson به نقل از او. “آنها hustling. آنها در حال رفتن به معدن آن تا زمانی که آن را خشک اجرا می شود.” همان,, البته, ممکن است گفت: هالیوود که در آن به 1960 “ایالات هنرمندان و Mirisch شرکت صرف $750,000 برای حقوق به جیمز Michener را در هاوایی و رمان نویسان هارولد رابینز و Irving Wallace گرفتن یک گزارش میلیون برای فیلم حقوق به کتاب آنها تا به حال نوشته نشده است.”

بزرگ خداحافظی—به عنوان یک بازی در چندلر 1953 رمان خداحافظی طولانی—آغاز می شود که در دهه 1960 محیط و زیر یک قوس از طریق 1974 انتشار چینی که Wasson فرض به عنوان آخرین واقعی فیلم های هالیوودی. این یک استدلال قانع کننده به ویژه هنگامی که ما در نظر ظهور فیلمهای ابتدا با “جهانی این فرودگاه در سال 1970.” حتی به عنوان محله چینی ها در تولید Wasson می نویسد: فاکس درآمد بود “هیولا بازده” از The Poseidon Adventure—دوم-بالاترین-فیلم پرفروش سال 1972 پس از پدرخوانده—و قوی دوزخ “بالا grosser” از سال 1974. این فیلم ساخته شد در اطراف خاصی و نه قابل پیش بینی مدل: بازیگران و ستاره های از جان گذشته برای زنده ماندن یک توفان (کشتار) که در سابق در زمان شکل واژگون اقیانوس پیمای و در آخر یک آسمان خراش ور. چه پولانسکی Towne و نیکلسون همراه با برترین سر تولید رابرت ایوانز تا به حال در ذهن چیزی به مراتب متنوع تر و نه بر خلاف رمان در فیلم است.

بزرگ خداحافظی معرفی هر یک از این اصول برجسته ضرر و زیان خود را به عنوان به خوبی به عنوان موفقیت های خود را. علاقه خاص است که پولانسکی که جان سالم به کراکوف, محله یهودی نشین در طول جنگ جهانی دوم تنها برای دیدن همسرش, بازیگر شارون تیت به قتل توسط پیروان چارلز منسون در ماه اوت سال 1969. Wasson, من فکر می کنم overstates اثر منسون قتل اگر نه در پولانسکی (برای آنها چنین براق ممکن است اجتناب ناپذیر) و سپس در بزرگتر هالیوود جامعه است. در این تالار خداحافظی قتل را در وزن یکی دیگر از اسطوره آفرینش رانندگی انگیزه برای پولانسکی هل دادن او همیشه عمیق تر به هنر خود.

آن را سخت به رسمیت شناختن جاذبه که روایت, اما آن را نیز می دهد این کتاب یک نوع از ساخته شده است در بسته شدن بیشتر آماده ساخته شده از واقعیت به احتمال زیاد می شده اند. محله چینی هابعد از همه—مانند هر پروژه خلاقانه—طراحی و توسعه تدریجی. برخی از جالب ترین مواد در Wasson کتاب برجسته چه کار نمی کند. Towne تلاش برای پایان فیلمنامه است که او می نویسد در همکاری با سابق خود پومونا کالج ادوارد تیلور; اولین پیش نویس شد 340 صفحه است. (تیلور ظهور به عنوان غم انگیز شبح در طول این صفحات ضروری به Towne اما هرگز اعتبار داده شده برای کار خود را.) ایده این بود برای به روز رسانی اونز دره رودخانه حماسه به 1930s و استخدام آن به بیرون کشیدن این شهر فاسد قلب است. این اولین بار نیست زمان آب داستان شده بود reimagined: مریم Austin در سال 1917 رمان فورد منتقل شده بود به تنظیم به شمال کالیفرنیا در حالی که سدریک men sport را سرزمین موعود (1939) از آن استفاده می شود به امتیاز سیاسی است.

Towne اما پس از چیزی بزرگتر و اسکریپت مورد نیاز کمک کند. “این نه تنها یک صحنه را در محله چینی ها,” Wasson می نویسد. “که نمی خواهد پرواز. و نه خواهد تمام مدنی. پولانسکی عاشق صحنه های در مورد آب رسوایی, اما در واقعیت, “او گفت:” سرمایه داری فریب با آب و زمین از لوس آنجلس را خسته نمی کند هر کسی است.'” سپس نمره که Towne در نظر گرفته شده “نفرت.” آن را تا به حال به دوباره. پیش نمایش برای اولین بار در سان فرانسیسکو “یک فاجعه بود.” اگر چه بررسی شد و به طور کلی احترام Pauline Kael به نام فیلم “بیش عمدی رنگ بنفش کابوس…. شما اهمیتی نمی دهند که صدمه دیده است, از همه چیز رنگ باخته است.”

و با این حال نیست که نقطه ؟ قطعا آن را اخلاق نوآر که محله چینی ها است هدایت و اگر همچنین به چالش کشیدن در راه خود را. نویر در مورد آنچه اتفاق می افتد در سایه. نویر در مورد آنچه اتفاق می افتد زمانی که هیچ امیدی وجود دارد سمت چپ. نویر گریه از ویرانی در جهان است که بدخواه—یا در بهترین حالت بی تفاوت است. این است که چرا آن را به مدت طولانی نشان داده لس آنجلس پایدار ترین چشم انداز خود را. “محله چینی ها نیست یک مستند درام, این یک داستان,” تام اندرسن تن در سال 2003 مستند لس آنجلس پخش خود را. “اما وجود دارد پژواک Mulholland را قنات پروژه در چینی.… این پژواک به رهبری بسیاری از بینندگان را به زمینه چینی نه تنها به عنوان مستند درام, اما به عنوان حقیقت—راز واقعی تاریخ چگونه لس آنجلس کردم آن آب است. و آن را تبدیل به یک حاکم استعاره از غیر داستانی انتقادات از لس آنجلس توسعه است.”

اندرسن راست هر دو در مورد فیلم و جای خود را در لس آنجلس, تاریخ و فرهنگ بزرگتر اسطوره ها که در آن شهر زندگی می کند. فقط در نظر بگیرید (بله) استفاده از نور در چینی چقدر طول می کشد که در طول روز است. این عمدی است وارونگی از نویر را, زیبایی شناسی, اما آن کار می کند چون آفتاب در اینجا این است که زرق و برق دار ارزان. من به یاد ناتانیل وست را به بعد از ملخ و جان Fante را از گرد و غبار (“اگر وجود دارد بهتر است قطعه ای از داستان های نوشته شده در مورد L. A.,” Towne گفت: از دوم “من نمی دانم در مورد آن”) که دیپلم نور جنوب کالیفرنیا با ملالت. “کجا باید بروند, اما, کالیفرنیا, سرزمین آفتاب و پرتقال?” غرب می پرسد. “هنگامی که آنها کشف کنند که آفتاب کافی نیست.” Fante است و حتی بیشتر اشاره کرد:

قدیمی عامیانه از ایندیانا و آیووا و ایلینوی از بوستون و کانزاس سیتی و Des Moines آنها به فروش خانه های خود و فروشگاه های خود را و آنها به اینجا آمدند و با خودرو به سرزمین آفتاب به مرگ در آفتاب با فقط به اندازه کافی پول برای زندگی تا زمانی که خورشید آنها را کشته پاره خود را توسط ریشه های خود را در آخرین روز ترک خود راضی رفاه شهر کانزاس و شیکاگو و پیوریا به پیدا کردن یک محل در خورشید است.

در اینجا ما با دیدن این منظره که در مورد Towne نوشتن است. (این تصادفی نیست که او بعدها انطباق و مستقیم از گرد و غبار.) در اینجا ما دیدن چشم انداز ایوانز و پولانسکی و نیکلسون آرزو هر کدام در راه خود را به از نو خلق کردن.


پس از آن آب وجود دارد که در ادامه به روایت استاد. بزرگ خداحافظی ندارد بسیاری برای گفتن در مورد آن, و آن را مایه تاسف نه به خاطر آب باقی می ماند یک تعریف متن برای فیلم است. Wasson عالی است تفاوت های ظریف در هالیوود است که به سختی غیر منتظره او دسترسی و ماهرانه نوشته شده در مورد صنعت در کتاب قبلی. در همان زمان او بسیار آمرزنده و مهربان از پولانسکی, برگزاری, داستان تجاوز به عنف قانونی مورد برای نهایی صفحات که در آن گستراند به عنوان چاره اندیشی موقت است. هنوز هم مشکل با هالیوود به عنوان غرب نیز اشاره کرد این است که این جهان به خودی خود است. که چه ایوانز و Towne و پولانسکی به معنای upend. “من تصمیم به انجام یک فیلم در مورد جنایات آنها به عنوان فراموشخانه” Towne گفت: “به دلیل راه آنها واقعا راه آنها واقعا هستند. من نمی خواهم به انجام یک فیلم در مورد یک پرنده سیاه و سفید و یا هر چیزی. یک جرم و جنایت واقعی با یک کارآگاه واقعی است.”

و آب واقعی جرم و جنایت در لس آنجلس. آن است که هر دو شهرستان به دلیل وجود دارد و آن گناه اصلی. من نمی فهمم این زمانی که من برای اولین بار شاهد محله چینی ها که در گرد و خاکی تئاتر در طرف دیگر از کشور است. من برای دیدن یک فیلم است. اما Chinatown بزرگتر از فیلم است. بلکه به عنوان Towne حاکی از آن است که “دولت از ذهن” روح شهر اسیر در 24 فریم در هر دوم: هر دو روایت و استعاره.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>