کتاب لاتین

کتابخانه مرکزی کتاب لاتین ایبوک رالی تنها مرکزی علمی و تحقیقاتی برای دانشجوها سرگرم به علم آموزی در‌این دانش کده نیست و اکثری از دانشمندان و محققان از بیرون از کالج برای دسترسی اثر ها اساتید کتاب لاتین و کتاب‌های منبع به‌این دانشکده مراجعه می‌نمایند ; براین اساس این کتابخانه در رواج دانش و فرهنگ و تمدن نقش مهمی ایفا می کند .

حجت‌الاسلام والمسلمین پیامبر جعفریان , مدیریت کتابخانه مرکزی کتاب لاتین ایبوک رالی میگوید : «سال‌هاست که اینجانب گفتم زمان کتاب قبل است . اما تاءمل و خلاقیت علمی در قالب کتاب صورت میگیرد البته کتاب فقط به معنای فیزیکی آن نیست . . . »

به‌دنبال , خواننده گفت‌وگوی ایبنا و نبی جعفریان باشید :

لطفا در بالا در رابطه موقعیت منابع در کتابخانه مرکزی دانش گاه توضیح دهید . آیا از لحاظ شما وضعیت , مناسب است؟
کتابخانه مرکزی دانشکده از نگاه کیفیت کتاب لاتین , یکی‌از مجموعه‌های دوچندان گرانبها کشور‌ایران است . مجموعه‌های اهدایی ارزشمند و ارزیابی بر خرید طی یک عصر 70 ساله سبب ساز بالا بودن کیفیت شده‌است .

از حیث کمیت نیز کتابخانه مرکزی بیشتراز 180 هزار تیتر کتاب پارسی و در حدود 90 هزار کتاب لاتین داراست . اعتنا داشته باشید که کتابخانه مرکزی در کنار بیش تر از 60 کتابخانه بزرگ و کوچک کتاب لاتین در دانشکده‌ها و شرکت های متعلق به دانش کده تهران است که مجموع عنا وین بالای 600 هزار کتاب را در خویش جای داده‌اند . بعضی از آن ها مثل کتابخانه
طبعا دانشکده با دقت به محدودیت‌های مالی سال‌های اخیر و هم بی‌توجهی‌هایی که در حق آن اعمال شده , می بایست رده بهتری داشت که ندارد
دانشگاه ادبیات کتاب لاتین بیش تر از 100 هزار تیتر کتاب دارا‌هستند . جدای از کتاب , ده‌ها هزار نشریه صحافی شده در کتابخانه مرکزی میباشد که در دو بخش پارسی و لاتین یکی‌از شایسته ترین مجموعه‌های سرزمین را ساخته‌اند . بیشتراز 17 هزار ورژن خطی هم در‌این کتابخانه وجود دارد . در صورتی‌که اوراق و تصاویر را نیز بیافزایم , شمار رکوردهای اطلاعاتی ما در تمام دانشکده , بالای یک میلیون خواهد بود .

به حیث شما آیا تعداد کتاب‌ها و عنا وین کتاب‌های کتابخانه دانشکده تهران با نیاز دانشجوها متناسب است؟
به اعتقاد اینجانب هیچ کتابخانه ایده‌آلی در کشور ایران نیست . خیر تنها در کتابخانه دانشکده تهران حجم کتاب‌ها تناسبی با مطالبات مراجعان ندارد ; بلکه کتابخانه‌های ملی , مجلس , آیت‌الله مرعشی نجفی و آستانه قدس رضوی نیز از لحاظ تنظیم کتاب و فهرست‌نویسی نقص‌های متعددی دارا‌هستند . این کتابخانه‌ها جمعا , تیم نیکی را تشکیل داده‌اند ولی می بایست به آرزو روزی بود که کلیه این‌ها , در یک شبکه قابل دسترس برای بهره‌مندی مراجعان قابل استعمال باشند ; از جمله آن‌که این شبکه فیزیکی باشد یا این که دیجیتالی .

طبعا کتابخانه کتاب لاتین دانشکده تهران با دقت به محدودیت‌های مالی سال‌های اخیر و هم بی‌توجهی‌هایی که در حق آن اعمال شده , بایستی منزلت بهتری داشته باشد که ندارد . اکنون که وضعیت مالی خراب‌تر شده و با کلیه تلاشی که می گردد , فعالیت خرید کتاب و تجمیع منابع , خیلی بدون شوخی پیش نمی‌رود . چنان که پهنا کردم , تیم مو جود در کتابخانه مرکزی دانش کده در کنار کتابخانه‌های بزرگ دیگر که در تهران است , قادر است بخش قابل توجهی از نیاز استادان و دانشجو ها را رفع نماید .

آیا فضای در لحاظ گرفته شده برای کتابخانه کتاب لاتین به مقدار کافی است؟

سال‌هاست دانش کده کتاب لاتین در ادامه تولید کتابخانه شماره دو در شهر علم , یعنی محوطه اطراف است و چه بسا بعضی نقاط به آن اختصاص داده شده‌است . ممکن است در آتی این طرح عملی شود
است فضای کتابخانه مرکزی کتاب لاتین کافی نباشد البته دقت داشته باشید که تمامی دانشکده‌ها , کتابخانه و قرائت‌خانه دارا‌هستند . اکثری از دانشجو ها در دانشکده‌های خویش مطالعه می‌نمایند . دقیقا نمی‌دانم مساحت کل کتابخانه‌های دانشکده‌ها به علاوه کتابخانه مرکزی چقدر است . اینک , جز در روز ها امتحانات که ما اندکی با خلل روبه‌رو می‌شویم , باقی روز ها سال , فضای تالارهای مو جود در مرکزی کافی است . متاسفانه بعضا از تالارها مانند منبع , زیاد خلوت است . اما قرائت‌خانه‌های معمولی ما که سوای کتاب است , اکثر وقت ها آکنده از مراجع است . سالن سالن ابوریحان یکی‌از بهترین‌های ماست که دوچندان پراستفاده است .

سال‌هاست دانش گاه به دنبال تولید کتابخانه کتاب لاتین شماره دو در شهر علم است که در حوالی محدوده کالج درنظر گرفته شده و چه بسا بعضی نقاط را به آن اختصاص داده‌اند . احتمال دارد در آتی این طرح عملی شود . خویش اینجانب شخصا دوست داشتم زمین پشت کتابخانه کتاب لاتین در سمت جنوب , با برنامه ای ویژه به کتابخانه می‌پیوست . نمی‌دانم این امید محقق شدنی است یا این که خیر . در آتی نزدیک ما یک فضای 400 متری زیرزمین را به صورت سالن تجهیز خوا‌هیم کرد . این مسأله نیز