نقره چیست خواص و کاربرد

در میان تمام فلزات گران قیمت نقره یکی از آشنا ترین اهن هاست و نقره دارای ارزش زیادی است

نقره یک عنصر شیمیایی با نماد Ag است  و شماره اتمی 47. فلز انتقالی نرم ، سفید و براق ، بالاترین رسانایی الکتریکی ، رسانایی حرارتی و انعکاس پذیری هر فلز. مواد معدنی مانند آرگنتیت و کلارارژیریت. بیشتر نقره به عنوان محصول جانبی تصفیه مس ، طلا ، سرب و روی تولید می شود.

قیمت نقره تقریبا بالاست و یکی از گرنبها ترین فلزات در جهان است

 

مدتهاست که از نقره به عنوان یک فلز گرانبها یاد می شود. از فلز نقره در بسیاری از سکه های شمش استفاده می شود ، گاهی اوقات در کنار طلا: [4] در حالی که از طلا فراوان است ، اما به عنوان یک فلز بومی بسیار کمتر است. خلوص آن به طور معمول بر اساس هر میلی لیتر اندازه گیری می شود. یک آلیاژ خالص 94٪ به عنوان “خوب 0.940” توصیف شده است. نقره به عنوان یکی از هفت فلز باستان در اکثر فرهنگهای بشری نقشی ماندگار داشته است.

 

به غیر از ارز و به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری (سکه و شمش) ، نقره در صفحات خورشیدی ، فیلتراسیون آب ، جواهرات ، زیور آلات ، ظروف با ارزش بالا و ظروف (از این رو اصطلاح “ظروف نقره”) ، در تماس ها و رساناهای الکتریکی استفاده می شود ، در آینه های مخصوص ، پوشش پنجره ها ، در تجزیه و تحلیل واکنش های شیمیایی ، به عنوان ماده رنگی در شیشه های رنگی و در شیرینی های مخصوص. از ترکیبات آن در فیلم های عکاسی و اشعه ایکس استفاده می شود. محلول های رقیق نیترات نقره و سایر ترکیبات نقره به عنوان ضد عفونی کننده ها و میکروبیوسیدها (اثر الیگودینامیکی) استفاده می شوند ، به باندها و زخم ها ، سوندها و سایر ابزارهای پزشکی اضافه می شوند.

 

نقره از نظر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مشابه دو همسایه عمودی در گروه 11 جدول تناوبی ، مس و طلا است. 47 الکترون آن با پیکربندی [Kr] 4d105s1 ، مشابه مس و طلا  چیده شده است. گروه 11 یکی از چند گروه در بلوک d است که دارای مجموعه ای کاملاً سازگار از تنظیمات الکترون است.این پیکربندی متمایز الکترون ، با یک الکترون منفرد در بیشترین اشغال زیر پوسته بیش از یک زیر پوسته پر شده ، بسیاری از خصوصیات منحصر به فرد نقره فلزی را تشکیل می دهد. 

 

نقره یک فلز انتقالی نسبتاً نرم و کاملاً شکل پذیر و قابل انعطاف است ، اگرچه نسبت به طلا کمی قابل انعطاف است. نقره در یک شبکه مکعب صورت محور با شماره 12 هماهنگی فله متبلور می شود ، جایی که تنها الکترون 5s جدا می شود ، مانند مس و طلا. برخلاف فلزات با پوسته d ناقص ، پیوندهای فلزی نقره فاقد ویژگی کووالانسی هستند و نسبتاً ضعیف هستند. این مشاهده سختی کم و شکل پذیری بالای تک بلورهای نقره را توضیح می دهد

 

نقره دارای جلای فلزی سفید و درخشان است که می تواند لاک بالایی بگیرد ، و آنقدر مشخص است که نام فلز خود به یک نام رنگی تبدیل شده است.  بر خلاف مس و طلا ، انرژی مورد نیاز برای تحریک الکترون از باند d پرشده به باند رسانایی sp در نقره به اندازه کافی بزرگ است (حدود 385 کیلوژول در مول) و دیگر با جذب در منطقه قابل مشاهده طیف مطابقت ندارد ، اما بلکه در ماوراio بنفش ؛ از این رو نقره یک فلز رنگی نیست. نقره محافظت شده دارای بازتاب نوری بیشتری نسبت به آلومینیوم در تمام طول موج های بیش از ~ 450 نانومتر است. در طول موج های کوتاه تر از 450 نانومتر ، بازتاب نقره کمتر از آلومینیوم است و نزدیک به 310 نانومتر به صفر می رسد