شما می توانید عیب و ایراد خودرو خود را تشخیص دهید؟

شما می توانید عیب و ایراد خودرو خود را تشخیص دهید؟

هرکسی می‌تواند با استفاده از حواس پنجگانه‌ (به‌جز چشایی!) برخی از مشکلات مربوط به خودرویش را تشخیص دهد؛ زیرا بیشتر خودروها علائمی دارند که هریک از آنها به مشکلات خاصی مربوط است.

شناسایی منبع و محل اصلی مشکل، گام مهمی در تشخیص مشکلات و عیوب خودرو است. حداقل متوجه خواهید شد کدام قسمت دچار مشکل شده است و باید آن را به چه کسی نشان دهید: مکانیک، باتری‌ساز، تعویض‌روغنی یا جاهای دیگر. البته اگر کمی آشنایی داشته باشید احتمالا می‌توانید خودتان به کمک یک راهنما،‌ لوازم یدکی موردنیاز را تهیه و جایگذاری کنید.

از حس بویایی استفاده کنید

بینی شما می‌تواند در تشخیص برخی مشکلات مربوط به خودرو، راهنمایتان باشد.

گام اول: هر گونه بوی غیرعادی را جدی بگیرید

آیا در خودرویتان بوی غیرعادی حس می‌کنید؟ بوهای مختلف در داخل یا بیرون خودرو می‌تواند نشانه برخی مشکلات باشد. کشف بوهای غیرعادی در خودرو، برخلاف صدا یا لرزش، خیلی راحت‌تر است. دلیلش این است که خودروها خودشان هم سروصدا و لرزش‌های طبیعی دارند، اما معمولا بوی خاصی در آن وجود ندارد.

مراقب بوهای عجیب در خودرویتان باشید. در ادامه، برخی از بوهای عجیبی را که ممکن است حس کنید، به‌ترتیب اهمیت آورده‌ایم:

گام دوم: بوی اگزوز درون خودرو

اگر بوی دود اگزوز را در داخل ماشین احساس می‌کنید، آن را سرسری نگیرید. این بو نشانه آن است که دود اگزوز از جایی در زیر خودرو به داخل کابین آن وارد می‌شود.

در این شرایط، سریعا خودرو را متوقف کنید و با امداد خودرو تماس بگیرید تا به مشکل رسیدگی کنند. دود اگزوز ماشین حاوی مونوکسید کربن است که درصورت استنشاق می‌تواند سبب کاهش هوشیاری و حتی مرگ شود.

 

گام سوم: بوی بنزین یا روغن خودرو

بوی بنزین درون خودرو به دلیل نشتی - عیب یابی خودرو

اگر بوی بنزین یا روغن خودرو احساس می‌کنید، معمولا نشانه آن است که یکی از این دو مایع در محفظۀ موتور خودرو نشت می‌کند.

بنزین ممکن است از اطراف مخزن یا زیر خودرو هم نشت کند، اما در این شرایط احتمالا مقداری از آن، کف زمین می‌ریزد و احتمالا آن را خواهید دید. اما اگر درون محفظهٔ موتور نشت کند، فقط می‌توانید بوی آن را حس کنید.

از مکانیک بخواهید هریک از این بوها را بررسی و مشکل را برطرف کند. یادتان باشد اگر به آنها اهمیت ندهید، بعد از مدتی ممکن است آسیب‌های بیشتری به خودرو وارد کنند.

گام چهارم: بوی مایع خنک‌کننده (ضدیخ)

مایع خنک‌کننده یا ضدیخ بوی منحصربه‌فرد مطبوعی دارد که تشخیص آن از همهٔ بوهای مربوط به نشت مایعات خودرو، آسان‌تر است.

اگر مایع خنک‌کننده نشت کند، احتمالا موتور به اندازهٔ کافی خنک نمی‌شود و ممکن است در نتیجهٔ گرمای زیاد آسیب ببیند. خودرو را به متخصص مکانیک نشان دهید تا این مشکل را حل کند.

گام پنجم: بوی گوگرد

تعدادی از اجزای مختلف خودرو هستند که درصورت آسیب‌دیدگی بوی گوگرد منتشر می‌کنند. دو مورد از این اجزا از همه مهم‌ترند: باتری و مبدل کاتالیستی. اگر باتری بیش‌ازحد شارژ شود یا اگر مبدل کاتالیستی خراب شود، بوی گوگرد را درون یا اطراف خودرو استشمام خواهید کرد. گاهی اوقات، مشکلات مربوط به سیستم سوخت می‌تواند این بو را ایجاد کند.

گام ششم: بوی چوب یا لاستیک سوخته

هنگامی‌که اصطکاک و گرمای زیادی به اجزای خودرو ازجمله لنت‌ترمز یا کلاچ وارد می‌شود، ممکن است بوی چوب یا لاستیک سوخته را احساس کنید.

گام هفتم: بوی قارچ یا کپک

اگر اتاق خودرو بوی قارچ یا کپک می‌دهد، احتمالا مشکل از سیستم گردش هوا است. این بو از فیلتر هوای کابین بلند می‌شود، به‌ویژه اگر مدت‌هاست آن را تعویض نکرده‌اید. بااین‌حال، برخی از مشکلات مربوط به سیستم تهویه خودرو یا واحدهای گرمایشی آن هم ممکن است چنین بویی را ایجاد کنند.

برای بررسی هر گونه بوی غیرعادی در خودرویتان، که نمی‌دانید از کجاست، به مکانیک مراجعه کنید.

کارشناسان تاپیک کالا شما را در تهیه لوازم یدکی و جانبی خودرو راهنمایی خواهند کرد.